TERVISLIK JA MAITSEV

Köögiviljapõhjal pitsa

Merilin Siimpoeg, 22.03.2024

Millal te viimati kodus pitsat valmistasite? Kui päris kaua aega tagasi, siis soovitan selle ette võtta, sest variatsioone pitsadest on mul pakkuda oi-kui-maitsvaid!

Pitsapõhi ei pea alati olema klassikaline nisujahu ja pärmiga, vaid tasub proovida ka alternatiive. Need on ülimaitsvad! 

Paljud retseptid, mida teile seekord jagan, on gluteenivabad ja sisaldavad rohkelt köögivilju. Hea võimalus tervislikumalt kevadele vastu minna!

Hernepitsa bataadipõhjal 

Hernepitsa bataadipõhjal 
Foto: Merilin Siimpoeg

6–8 lõiku

Bataadipõhjal tehtud pitsa on kergelt magusa alatooniga ja tavalisest pehmema tekstuuriga. Valmib see äärmiselt lihtsalt ja kiiresti. Kui vürtsikas hummus on teie jaoks liig, kasutage mis tahes mahedamat!

Kogus: 

2 keskmist bataati

4 kuhjaga sl kaerajahu

1 tl soodat

1 tl suitsupaprikapulbrit

2 tl kuivatatud oreganot

1 tl kuivatatud küüslauku

1 tl soola

2 sl oliiviõli

1 sl õunaäädikat või valge veini äädikat

Kate:

3-4 sl vürtsikat hummust

100 g kikerherneid

100 g külmutatud rohelisi herneid 

kirsstomateid

juustu

palsamiäädikat

Koorige bataadid ja keetke vees pehmeks. Laske jahtuda. Segage omavahel jahu, sooda ja vürtsid. Suruge bataadid kahvliga kreemjaks massiks. Lisage kuivained, õli ja äädikas. Segage kõik ühtlaseks massiks. Tõstke bataadisegu küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja suruge ümmarguseks umbes 24–26 cm läbimõõduga kettaks. Küpsetage pitsapõhja 175kraadises ahjus 25–30 minutit. Samal ajal röstige kikerherneid natukese soolaga kuumal pannil krõbedamaks. Keetke rohelisi herneid 2-3 minutit kuumas vees ja kurnake siis.

Tõstke pitsapõhi ahjust välja ja laske veidi aega jahtuda. Määrige peale hummus ning jaotage kikerherned ja rohelised herned. Poolitage kirsstomatid ja sättige pitsale. Lõpuks riivige peale veidi juustu ja niristage palsamiäädikat. Serveerige.

Jahuvalik seinast seina

Soovi korral kasutage pitsapõhjas hoopis mandli- või täisteranisujahu.


Pitsa lillkapsapõhjal
  

Lillkapsapõhjal pizza
Foto: Merilin Siimpoeg

10–12 lõiku

Lillkapsapõhjal pitsat olen teinud mitu korda ja mitte kunagi pole pidanud pettuma. See on üks maitsvamaid pitsapõhjasid, mis meeldib ka lastele.

Põhi:

1 keskmine lillkapsapea

80 g mandlijahu

2 tl kuivatatud ürte

1 tl soola

0,5 tl värskelt jahvatatud musta pipart

3 muna

Kate:

1 keskmine suvikõrvits

2 sibulat

oliiviõli

5-6 sl tomatipastat või pastakastet

150 g Parmesani tüüpi juustu

veidi soola

värskelt jahvatatud pipart

peotäis värsket basiilikut

Murdke lillkapsas õisikuteks, tõstke köögikombaini ja töödelge riisitaoliseks puruks. Lisage jahu, maitseained ja muna, segage ühtlaseks. Suruge lillkapsamass küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile üheks suureks umbes 28–30 cm läbimõõduga kettaks. Võite teha ka kaks väikest pitsat. Küpsetage 200 kraadi juures 25 minutit, kuni on kuldne.

Ribastage kartulikoorijaga suvikõrvits õhukesteks ribadeks. Viilutage sibul. Kuumutage pannil õli ja praadige sibulaviile mõni minut. Määrige lillkapsapõhjale esmalt tomatipastat, siis katke suvikõrvitsaribade, sibula ja riivitud juustuga. Puistake peale sool ja pipar. Küpsetage ahjus 10–15 minutit. Serveerige värske basiilikuga.

Muutke pitsa toitvamaks!

Lisage kattele suitsukanatükke või suitsuvorsti.

Pesto, seente ja fetaga pitsa brokolipõhjal

Pesto, seente ja fetaga pitsa brokolipõhjal
Foto: Merilin Siimpoeg

12 lõiku 

Brokoli pitsapõhjas võib tunduda veider, tegelikult on see aga väga nutikas lahendus. Nii valmistate tervislikuma pitsapõhja ja lisate menüüsse rohkem köögivilju. 

Põhi:

100 g kaerahelbeid

umbes 450 g brokolipea

3 muna

1 tl soola

Kate:

200 g šampinjone

1 suurem sibul

oliiviõli

soola

paar peotäit värskeid spinatilehti

190 g pestot

120 g fetat

Serveerimiseks:

soola

pipart

sidrunimahla

värskeid spinatilehti

värskeid hernevõrseid

Valage kaerahelbed köögikombaini ja töödelge puruks. Murdke brokoli õisikuteks, tõstke samuti köögikombaini ja töödelge ühtlaseks riisitaoliseks puruks. Lisage munad ja sool, lastes köögikombainil käia kuni ühtlase massi saavutamiseni. Tõstke küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja suruge suureks ristkülikuks nii, et põhi jääb umbes 1 cm paksuseks.

Küpsetage põhja 200 kraadi juures umbes 20 minutit. 

Samal ajal viilutage šampinjonid ja sibul. Kuumutage pannil õli ning praadige seene- ja sibulaviile mõni minut, riputage veidi soola ja lõpuks tõstke kuumale pannile spinatilehed ja törts vett. Kuumutage veel kord kõik läbi. 

Tõstke pitsapõhi ahjust välja ja laske väheke jahtuda. Määrige peale pesto ja katke siis seeneseguga. Murendage feta ja puistake ühtlaselt pitsale. Küpsetage 200 kraadi juures 15 minutit.

Enne serveerimist puistake peale veel veidi soola, pipart ja pigistage sidrunimahla. Tõstke pitsale ka värskeid spinatilehti ja hernevõrseid.

Sügavkülmik aitab

Kui värsket brokolit pole, sobib ka külmutatud. 

Kartuli ja porruga pitsa krõbedal põhjal

Kartuli-porrupizza
Foto: Merilin Siimpoeg

10–12 lõiku

Köögiviljadest pitsapõhjadele vahelduseks siia ka üks veidi rasvasem põhi. Lihtsaimast lihtsaim! Ja uskumatu, kui hästi maitseb praekartul pitsa peal – tasub proovida!

Põhi:

240 g nisujahu

2 tl küpsetuspulbrit

0,75 tl soola

50 g võid

200 g hapukoort

Kate:

3-4 koorega kartulit

oliiviõli

soola

1 porru

150 g sulajuustu

120 g riivjuustu

Serveerimiseks:

värskeid rukolalehti

Segage jahu, küpsetuspulber ja sool. Lisage hulka toasoe või ja hapukoor. Segage kõik ühtlaseks. Tõstke tainas külmkappi, kuniks kartuleid ette valmistate. Peske kartulid korralikult jooksva vee all, koorida pole vaja. Viilutage. Praadige kuumal õlisel pannil, kuni on pehmed. Maitsestage soolaga. Tõstke nüüd kartulid kõrvale. Viilutage porru ja praadige kuumal pannil paar minutit, jätke jahtuma. Rullige kergelt jahusel küpsetuspaberil tainas ümmarguseks kettaks. Määrige peale sulajuust. Katke praetud kartuliviiludega. Küpsetage ahjus 200 kraadi juures 15 minutit. Tõstke pitsa korraks ahjust välja, lisage porruviilud ja riivjuust. Küpsetage veel 10 minutit. Serveerige soojalt koos värske rukolaga.

Peekoniga pitsa kartulipõhjal

Peekoniga pitsa kartulipõhjal
Foto: Merilin Siimpoeg

8–10 lõiku

Kartulist annab valmistada nii palju maitsvat! See pitsapõhi tõestab seda järjekordselt. Maitsvama elamuse saamiseks serveerige pitsat kohe pärast ahjust võtmist, nii on see eriliselt hõrk ja krõbe.

Põhi:

4 keskmist kartulit (650 g)

1 muna

0,75 tl soola

2 tl kuivatatud ürte

Kate:

120 g peekonit

1 punane sibul

5 sl tomatipastat või pastakastet

120 g riivjuustu

värskeid rukolalehti

Riivige kartulid jämeda riiviga. Kuna kartulid sisaldavad palju vett, siis tõstke riivitud kartul köögirätikusse ja pigistage sealt välja nii palju vett, kui jaksate. Libistage riivitud kartul rätiku seest suurde kaussi, lisage muna, sool ja vürtsid. Segage korralikult läbi.

Tõstke kartulimass küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja suruge õhukeseks 25 cm läbimõõduga kettaks. Küpsetage 180kraadises ahjus 20–25 minutit, kuni põhi on krõbe.

Vahepeal praadige peekon kuival kuumal pannil krõbedaks. Lõigake sibul õhukesteks viiludeks.

Määrige pitsapõhjale tomatipasta, lisage sibulaviilud ja krõbe peekon. Katke riivitud juustuga. Küpsetage 10 minutit, kuni juust on mõnusalt sulanud. Lisage soovi korral värskeid rukolalehti ja serveerige.

Kui hoolite kalast

Katke pitsa hoopis suitsulõhega ja tomatipasta asemel võtke ürtidega toorjuustu.