Korralda mõnus suvine aiapidu lihtsalt ja kerge vaevaga!

Pille Enden, Fotod: Jaan Heinmaa, 01.06.2024

Aiapeo ettevalmistamine nõuab planeerimist, aga kui seda nutikalt ja läbimõeldult teha, ei pea peo võõrustaja külaliste saabudes enam köögis rabama, vaid saab ka ise seltskonnas olla. Selleks pakume lihtsaid ideid ja kergeid roogi, mis ülemäära sahmimist ei nõua ja millest osa saab varem valmis teha.

Aiapeo oluline komponent on toit, sellest ei saa üle ega ümber. Suvisel ajal on menüü koostamine lihtsam, sest saadaval on rohkelt värsket kraami, millest toite valmistada või mida niisama lauale panna. Aiapeo lihtsaim variant on bufee-laud, kus iga külaline saab oma taldrikule meelepärast valida ja tõsta . Eriti mugav on see siis, kui inimesi on palju. Pakkuda võib suupisteid, salateid, küpsetisi, grillroogi, karastavaid jooke ja mõistagi magusat. 

Suupisted on vaagnal efektsed, neid on mugav süüa ka püstijalu ja selleks ei ole vaja teab kui suuri taldrikuid. Bruschetta'sid võib valmistada mitmesuguste katetega. Saiad saab valmis röstida ja katted võib ka kausikestega kõrvale sättida, siis saab igaüks endale ise suupiste kokku panna ja ka sai säilitab krõbeduse. Saiad tomatikattega on lihtsaim variant, aga võimalusi on palju.

Tänuväärt roog on rikkalik köögiviljavaagen paari dipikastmega. Vaagnale saab sättida krõmpse köögivilju, nagu näiteks kurki, redist, brokolit, lill- ja nuikapsast, sellerit, porgandit. Eriti efektse tulemuse saab, kui laduda tükeldatud köögiviljad vaagnale värvide järgi. Ka marjad ja söödavad lilled ning ürdid annavad kaunistustena nii värvi kui lopsakust. Ainult tükeldamise vaevaga on lihtne kokku panna vaagen juustude ja juustumoosidega, juurde võib sättida maasikaid, oliive ja päiksekuivatatud tomateid. Tikkude või pulkade otsa saab torgata näiteks lihapalle või väikeseid vorstikesi, ka vaheldumisi köögiviljadega. Maasikaid, herneid, virsikuid, arbuusi või  muid värskeid marju, puu- ja köögivilju võib näksimiseks serveerida väikestes kaussides või suurel vaagnal.

Salatid on bufee-laua alustala

Suvi on ideaalne aeg valmistada kergeid pilkupüüdvaid salateid, millest igaüks võiks leida endale meelepärase.  Roheline salat sobib peaaegu kõigile, see on suvisele lauale alati hea valik. Salatikastme võib serveerida eraldi kannus, et salat jääks krõmps ega vettiks läbi. Ürdise õlikastmega värske kartuli salat on lihtne ja toitev ning maitseb suve hakul nagu gurmeeroog. Aedoad, varajane kapsas, brokoli või lillkapsas on head salatimaterjalid.

Salatite valmistamisel tasub šnitti võtta Vahemere maade köögist ja lauale panna näiteks Kreeka salati, panzanella, grillitud halloumi, caprese salati või tabbouleh'i – kõik need on kerged ja värsked. Erinevad pastasalatid on tõhusalt toitvad. Ka grillitud kana või juustuga salatid, milles on palju värsket, sobivad aiapeole suurepäraselt.  Neid annab täiendada maasikate, vaarikate või mustikatega. Mahlase ja magusa arbuusi saab kokku passitada maasikate, punase sibula ja fetaga.

Võileivatort kala ja hernekreemiga
Foto: Jaan Heinmaa

Supid ja määrdega leivad-saiad

Külm sametine herne-, peedi-, kurgi- või tomatisupp valmib blenderis või saumikseriga imelihtsalt ja kiirelt. Küll aga peaks suppi eelnevalt natuke aega külmkapis hoidma, et see oleks serveerides parajalt külm. Püreesuppi võib serveerida väikestes pitsides shot'ina, pokaalides või tassides. Sel juhul on oluline supp mõnusalt kreemjaks püreestada ja sellise konsistentsiga valmistada, et söömiseks pole lusikat vaja. Supid sobivad enamasti ka taimse toidu austajale. Aga ka okroška või külm keefirisupp passivad kuumal suvepäeval oivaliselt. 

Lauale tasub panna ka head värsket leiba või saia, millele saab peale määrida ürdivõid, toorjuustu, hummust, pestot või ka suitsukala- või makrasalatit.  Värskelt küpsetatud focaccia, millel mustrina peal eri värvi köögivilju, püüab samuti pilku. 

Võileivatort on ajatu klassika, mida on alati uhke peolauale kanda. Pealegi saab selle varakult valmis teha. Selle võib valmistada traditsiooniliselt kihilisena või keerata rulli. Võileivatordi võib valmistada kala, krevettide, singi, seente või köögiviljadega – võimalusi on rohkelt. 

Jahutavad joogid ja grillitud road

Karastavad joogid on aiapeol tähtis komponent. Juba vesi pakub küllaga võimalusi serveerimiseks. Vette saab panna ürte, kurki, arbuusi, marju ja puuvilju. Siin kehtib põhimõte, et mida rohkem, seda uhkem. Siis võib vesi olla lausa laua ehe. Mahladest ja mulliveest saab kokku segada mõnusaid karastavaid jooke. Ka populaarsed mokteilid on aiapeol omal kohal.

Grillitud road on alati oodatud. Grillimisel võiks  arvestada, et lisaks lihale-vorstile oleks grillile panna ka taimset kraami, näiteks köögivilju ja seeni. Kala valmib ruttu ja on kerge. Vaagnal serveeritud terve filee lisab pidulikkust. Vardaroogi on mugav varem ette valmistada ja siis grillida. 

Värskendav rabarberi-ingverijook
Foto: Jaan Heinmaa

Magusalaud paneb õhtule punkti

Kookide, tortide ja magustoitude valmistamine on suvel lihtne, neid saab teha rabarberi või värskete marjadega. Viimased annavad igale maiusele luksuliku maitse. Suurele seltskonnale on mugav teha üks suur kausikook  kohupiima- või toorjuustukreemi ja marjadega. Kausikoogi puhul pole hirmu, et see välja ei tule või kuumusega kokku vajub. Pealegi tulebki see varem valmis teha, et korralikult läbi imbuks. Plaadikoogi küpsetamine ei ole ka eriti keeruline ega aeganõudev. Lisaks kookidele või lausa nende asemel võib olla ka üks mõnus värske marja-puuviljasalat.

Suvi on aeg, mil saab roogi ja lauda ehtida lilledega, mis teevad iga roa pidulikuks. Tuleb vaid meeles pidada, et toidu peale satuksid ikka söödavad õied.

***

RETSEPTID

Bruschetta'd kahe kattega

2022 tk / valmistusaeg 35 minutit + 24 minutit ahjus või grillil

Mõnus väike amps värske tomati-maasikakatte või põneva redise-anšoovisekattega pakub nauditava suutäie. 

Vaja läheb: 1 pikk sai või ciabatta, õli. 

Maasika-tomatikate: 50 g maasikaid, 100 g tomateid, 1 sl oliiviõli, 1 sl palsamiäädikat, soola, musta pipart, 70 g kitsejuustu või fetat.

Redise-anšoovisekate: 100 g rediseid, 1,5 sl oliiviõli, soola, musta pipart, 1 sl võid, 6 anšoovisefileed, 2 küüslauguküünt, 0,5 tl jahvatatud paprikat, 2 sl hakitud peterselli.

Valmistamine: Lõika sai 5 mm paksusteks viiludeks, pintselda õliga ja rösti 225kraadises ahjus krõbedaks, 1–2 minutit kummaltki poolt. Saiu võib röstida ka grillil või praadida pannil. Haki maasikad ja tomatid üsna peeneks. Sega oliiviõli ja palsamiäädikaga, maitsesta soola ja pipraga.Tõsta segu pooltele röstitud saiadele, puista peale basiilikut ja murendatud juustu. Lõika redised 4 või 6 sektoriks. Prae pannil 1 sl õlis 5-6 minutit kergelt pruunikaks. Maitsesta soola ja pipraga ning tõsta pannilt ära. Sulata pannil või, lisa hästi peeneks hakitud anšoovised ja küüslauk, paprika ning õli. Alanda kuumust ja kuumuta 2–3 minutit. Määri segu pooltele saiaviiludele, tõsta peale redised ja puista peterselli.

*

Arbuusi-maasikasalat juustu ja singiga

Neljale / valmistusaeg 15 minutit

Värske ja mahlane salat valmib ülikiiresti. Salati komponendid võib varem valmis tükeldada, aga salat tasuks kokku panna vahetult enne söömist. 

Vaja läheb: 800 g arbuusi, 200 g maasikaid, 100 g rukolalehti, 2 sl oliiviõli, 2 sl palsamiäädikat, 0,5 sl vedelat mett, 1–2 sl laimimahla, 200 g fetat või salatijuustu, 80 g vinnutatud sinki (nt prosciutto), soola, musta pipart.

Valmistamine: koori arbuus, lõika viljaliha kuubikuteks. Maasikad lõika viiludeks või sektoriteks. Sega arbuus, maasikad ja rukolalehed. Klopi mesi, õli, palsamiäädikas ja laimimahl ühtlaseks, maitsesta soola ja pipraga. Sega tükeldatud salatiainetega läbi. Tõsta kaussi või vaagnale, pane peale juustukuubikud ja väiksemaks rebitud sink. Serveeri kohe.

*

Grillitud köögivilja-juustuvardad

Neljale / valmistusaeg 35 minutit

Vahelduseks lihadele ja vorstidele või nendele seltsiks tasub grillile sättida ka värvikirevaid köögivilja-juustuvardaid. Kui kasutad grillimiseks  puidust vardaid, pane need vähemalt 30 minutiks vette likku. 

Vaja läheb: 1 väike brokoli, 1 roheline suvikõrvits, 1 kollane suvikõrvits, 100 g šampinjone, 1 paprika, 200 g grill- või praejuustu. 

Marinaad:  4 sl sojakastet, 2  sl õunaäädikat, 2 sl rapsi- või seesamiõli, 1 sl vahtra- või agaavisiirupit, 0.25 tl musta pipart, 2 purustatud küüslauguküünt.

Valmistamine: Sega kokku marinaadiained ja jäta maitsestuma. Eralda brokoli õisikuteks, keeda kaks minutit soolakas vees, kurna ja kalla üle külma veega. Lõika suvikõrvitsad umbes 1 cm juppideks. Suuremad poolita või lõika neljaks. Väiksed šampinjonid jäta terveks, suuremad poolita. Poolita paprika, eemalda seemned, lõika u 2 cm ruutudeks. Lõika juust u 1,5 cm kuubikuteks. Lüki tükeldatud ained vaheldumisi varrastele. Pane grillile ja küpseta aeg-ajalt keerates, kuni köögiviljad on peaaegu pehmed. Nüüd pintselda köögivilju, nii et need saaksid igast küljest marinaadiga kokku. Küpseta, kuni köögiviljad on parajalt pehmed, kokku umbes 10–12 minutit. 

Allikas: Toidutare

*

Võileivatort kala ja hernekreemiga

12 tk / valmistusaeg 40 minutit + järgmise päevani külmkapis 

Võileivatort valmib saumikseri abil, millega täidised kokku suristada ja siis kihtidena vormi laduda. Tordi saab teha ka taimsena, kui kala välja jätta.

Vaja läheb: 12 röstsaiaviilu.

Juustutäidis: 150 g salatijuustu kuubikuid või fetat, 3 sl Türgi või Kreeka jogurtit, 100 g külmsuitsu- või õrnsoola lõhet.   Hernetäidis: 300 g värskeid või külmutatud herneid, 4 sl Türgi või Kreeka jogurtit, 1,5 sl mädarõigast, 1 sl oliiviõli, musta pipart. Immutamiseks: 0,5 dl vett, 2 sl sidrunimahla.

Katteks:  150 g salatijuustu kuubikuid või fetat, 3 sl Türgi või Kreeka jogurtit.

Kaunistamiseks: murulauku, võrseid, rediseid. söödavaid lilleõisi.

 Valmistamine: Hernetäidise jaoks pane herned keeva vette ja keeda 3–4 minutiga pehmeks. Kurna, püreesta saumikseriga ja lisa ülejäänud täidiseained. Püreesta ühtlaseks. Juustutäidise jaoks murenda juust saumikseri kannu. Lisa pool jogurtist ja püreesta pastaks. Sega hulka ülejäänud jogurt. Immutamiseks sega sidrunimahl ja vesi.

Lõika saiaviiludel koorik ära. Vooderda piklik vorm toidukilega. Pane põhja kolm saiaviilu. Niisuta sidruniveega ja määri peale pool hernesegust. Lao uus kiht saia, niisuta ja määri peale juustutäidis. Lao sellele lõheviilud. Nüüd pane jälle saiakiht, niisuta ja määri ülejäänud hernetäidis. Lao peale saiaviilud ja niisuta ka need. Kata vorm toidukilega ja pane järgmise päevani külmkappi. Katte jaoks murenda juust saumikseri kannu, lisa pool jogurtist ja püreesta. Sega hulka ülejäänud jogurt. Määri tordi peale ja külgedele. Kaunista murulaugu, võrsete, rediseviilude ja lilledega.

Allikas: Toidutare

*

Maasikakook spinatibiskviidiga

12 tükki / valmistusaeg 35 minutit + 10-3 minutit ahjus

Suviselt värvilises koogis annavad maitset maasikad, vahvalt rohelise värvi tagab spinat.

Vaja läheb: biskviitpõhjaks 100 g spinatilehti, 1 dl õli + plaadi määrimiseks, 6 keskmist muna, 2,25 dl suhkrut + plaadile puistamiseks, 1,5 dl nisujahu, 1,5 dl kartulitärklist, 2 tl küpsetuspulbrit, näpuotsaga soola. 

Täidis: 6 dl vahukoort, 4 sl suhkrut, 3 sl vanillikastmepulbrit, 2 dl Kreeka jogurtit, 500 g maasikaid.

Valmistamine: kuumuta ahi 200 kraadini. Pese, nõruta ja kuivata spinat. Pane mikserikannu või blenderisse, lisa 1 dl õli ja surista ühtlaseks püreeks. Vahusta munad suhkruga heledaks vahuks. Lisa vähehaaval ja õrnalt segades spinatipüree. Sega jahu, tärklis, küpsetuspulber ja sool esmalt omavahel. Siis sega õrnalt tainasse. Kata suur ahjuplaat küpsetuspaberiga ja pintselda õliga. Kalla tainas plaadile ja silu spaatliga. Küpseta 10–13 minutit, proovi küpsust tikuga. Võta ahjust. Puista puhtale küpsetuspaberile kiht suhkrut ja kummuta sellele biskviit. Eemalda ettevaatlikult pealmine paber ja lase jahtuda. Lõika kolmeks võrdse suurusega tükiks. Lõika ääred sirgeks ja kasuta neid hiljem koogi kaunistamiseks. Lõika maasikad viiludeks. Vahusta koor suhkru ja vanillikastmepulbriga. Mikserda hulka jogurt. Aseta üks põhjatükk alusele, kata kreemiga ja lao peale maasikad. Aseta peale teine kiht, määri jälle kreem ja lao maasikad. Tõsta peale kolmas biskviidikiht, määri peale ja külgedele kreemi. Pudista äralõigatud biskviidiääred peeneks ja puista koogile. Kaunista maasikaviiludega.

*

Värskendav rabarberi-ingverijook

Neljale / valmistusaeg 20 minutit

Parajalt hapukas ja natuke magus rabarberijook on tõhusalt janu kustutav suvine keelekaste.

Vaja läheb:  400 g rabarberit, 3 cm jupp ingverit, 1,5 dl suhkrut,1 l vesi, maasikaid serveerimiseks.

Valmistamine:  Mõõda vesi potti ja lase keema. Lisa tükeldatud rabarber, kooritud ja viilutatud ingver ning suhkur. Keeda 10 minutit, lase jahtuda ja kurna. Serveeri jää ja maasikatega.