MAAILMA KÖÖK. AUSTRAALIA

Pavlova suvemarjadega

Ragne Värk, 03.07.2024

Ilmakuulsa vene baleriini Anna Pavlova järgi nime saanud õhuline, õrn ja vahukoorene kook on ehtne unelm. Krõbemagusa põhja muudavad täiuslikuks värsked marjad – on ju nende külluseaeg käes just nüüd.

Valmistamise aeg
25 minutit + küpsemis- ja jahtumisaeg (umbes 2,5 tundi)
Kogus
6 portsjonit
  1. 4 munavalget
  2. näpuotsatäis soola
  3. 220 g suhkrut
  4. 1 tl maisitärklist
  5. 1 tl valge veini äädikat
Täidis:
  1. 2 dl vahukoort (35%)
  2. 100 g maitsestamata kohupiimapastat
Peale:
  1. kirsse, mustikaid, vaarikaid, mureleid, maasikaid
  2. 25 g sulatatud tumedat šokolaadi
  1. Kuumuta ahi pöördõhurežiimil 160 kraadini. Vahusta munavalged soolaga tugevaks vahuks. Vahustamist jätkates lisa jaohaaval suhkur. Tulemuseks peab olema tugevate tippudega läikiv vaht. Lõpeta vahustamine, lisa tärklis ja äädikas ning surista kiirelt mikseriga läbi.

  2. Valminud segu peab olema sellise tekstuuriga, et anumat ümber keerates välja ei valguks. Laota munavalgetainas küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja tee sellest lusika abil umbes 22 cm läbimõõduga ring. Vormi nii, et ääred jääksid keskkohast pisut kõrgemad.

  3. Pane ahju, kuid vähenda kuumust kohe saja kraadini. Küpseta 70 minutit. Lülita ahi välja, kuid lase põhjal suletud ukse taga järelküpseda umbes tunnike. Selleks ajaks on see ilusti kuivanud ja küps. Jahuta maha.

  4. Valmista täidis: vahusta koor tugevaks vahuks ja sega juurde kohupiim. Lisa täidis jahtunud põhjale vahetult enne serveerimist. Kata suvemarjadega ja nirista üle sulatatud šokolaadiga.

Mis see on?

Beseepõhine koogike sündis 20. sajandi alguses Austraalias, kuid selle kulinaarse ime loojaks peab visalt end ka Uus-Meremaa. Nii moodustabki imeline pavlova mõlema riigi rahvusköögist olulise osa, aga on tänini ka nendevaheliseks tüliõunaks.

Tänu lihtsale valmistusviisile pakutakse pavlovat pidulikel sündmustel ja pühade puhul. Kõige populaarsem on seda valmistada suvel värskete marjade hiilgeajal, aga ka jõulupühadel, mil koogile lisatakse hapukat kompotti või marjapüreed.

Millega serveerida? Kuidas säilitada?

Serveeri pavlovat niipea, kui oled täidise koogile pannud. Õhuline ja õrn põhi muutub kreemiga kokkupuutel ruttu pehmeks. Seetõttu valmista eelnevalt kõik komponendid (põhi, kreem) ja vahetult enne serveerimist pane koogike kokku.

Kui pead kreemi varem lisama, on üks soovitus: määri põhjale sulatatud tumedat šokolaadi ja lase sel taheneda. Seejärel tõsta peale täidis. Šokolaadikiht eraldab täidist põhjast, mistõttu ei pehmene see nii kiiresti. Pealegi lisab šokolaad mõnusalt krõmpsuvat tekstuuri.

Nii saab ka!

Küpseta põhi valmis juba eelmisel päeval.

Maisitärklis aitab tekitada põhjale vahukommilaadse sisu.

Äädikas loob krõbeda pealispinna ja aitab samuti kaasa pehme sisemuse tekkele. Valge veini äädika asemel võid kasutada sidrunist pressitud mahla. Sel juhul arvesta 1 tl valge veini äädika kohta 2 tl sidrunist pressitud mahla.

Täidise valmistamisel lähtu oma maitsemeeltest, kuid pea meeles: see ei tohi olla liialt raske ja koormav, sest õige pavlova peab jääma kerge ja õhuline. Siinses retseptis on kasutatud vahukoore- ja kohupiimasegu.

Kui tahad, võid koogi täita ka ainult vahukoorega või muu meelepärase täidisega.

Soovitused ja nipid:

  • Kasuta koogipõhja valmistamisel peenema teraga suhkrut.

  • Munavalge ja suhkru vahustamisel peab viimane täielikult ära sulama. Proovi näppude vahel – kui tunned veel suhkruterasid, jätka vahustamist.

  • Suhkrut ära täidisele pigem lisa. Põhi koosneb niigi suures koguses suhkrust, mistõttu maitsete tasakaalustamiseks võiks täidis sellest puutumata jääda.

  • Enne kreemiga katmist jahuta põhi täielikult maha.

  • Mida teha järelejäänud munakollastega? Valmista jäätist, brüleekreemi või sidrunivõiet ehk lemon curd’i.