KÕRVITSAMAIGULINE SEPTEMBER

Loomingulisi viise, kuidas sellest maitsestades võluda 5 erinevat rooga

Merilin Siimpoeg, 22.09.2024

Kõrvits on üks nendest universaalsetest viljadest, millest annab tohutult palju toite genereerida. Tuleb vaid maitsestades olla loominguline!

Oi, kuidas ma mäletan neid lapsepõlvemaigulisi septembreid, kui kõrvitsaid oli maakodus nõnda palju, et terve kapipealne oli järsku nendega täidetud. Neid oli eri suuruse ja värviga, maitse ja tekstuuriga. Osa tegi vanaema hoidisteks, kuid paljud jäid veel pikalt kapi otsa oma aega ootama. Nendest jätkus terveks talveks. 

Minu lemmik oli sel ajal lihtne kõrvitsapüreesupp piimaga, peale raputasime kaneeli. Seekord jagan aga ideid veidi teistmoodi kõrvitsaroogade valmistamiseks. 

Röstitud kõrvits jogurti-tahiinikastmega

Foto: Merilin Siimpoeg

2 portsjonit

Ahjus röstitud kõrvitsa teeb eriliseks jogurti-tahiinikaste. Lihtne, aga efektne kõrvitsaamps! 

1 väike pudelkõrvits

oliiviõli

veidi soola

veidi pipart

Kaste:

Kreeka jogurtit

2 tl tahiinit ehk seesamipastat

2 sl sojakastet

2 sl laimi- või sidrunimahla

pipart

Lõigake kõrvits viiludeks ja eemaldage seemned. Asetage kõrvitsaviilud küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja piserdage üle oliiviõliga. Puistake peale soola ja pipart. Küpsetage 200kraadises ahjus 15–20 minutit. 

Samal ajal valmistage kaste. Selle jaoks segage jogurti sisse tahiini, sojakaste ja laimimahl. Maitsestage pipraga. Kui kõrvits on küpsenud ja veidi jahtunud, eemaldage koor. See tuleb küpsenud kõrvitsalt lihtsamini lahti. Nautige kõrvitsat jogurti-tahiinikastmega.

Järgmine kord uutmoodi!

Ahjukõrvits sobib ka hummuse või mõne määrde sisse pista.

Kõrvitsa-fetamääre

Foto: Merilin Siimpoeg

5–6 portsjonit

Kreemjas kõrvitsamääre sobib ideaalselt nädalavahetuse snäkilauale.

250 g kõrvitsat 

2 küüslauguküünt

75 g Kreeka pähkleid

1 tl mett

100 g fetat

2 sl oliiviõli

soola

pipart

soovi korral ürte

Serveerimiseks:

röstitud ciabatta't

Tükeldage kõrvits, küpsetage pehmeks ja püreestage seejärel. Poolitage küüslauguküüned. Hakkige pähklid pisut väiksemaks. Röstige kuumal kuival pannil mõne minuti jooksul küüslauk ja hakitud pähklid. Jätke jahtuma.

Tõstke kõrvitsapüree kannmikserisse, lisage pähklid, küüslauk, mesi, feta ja oliiviõli. Töödelge kreemjaks seguks. Maitsestage ja serveerige krõbedate ciabattaviiludega.

Kreeka pähklite asemel

Katsetage ka pekaanipähklitega!

Kõrvitsa-kitsejuustupirukas

8–10 tk

See pirukas on meele järgi pikantsete maitsete austajatele ja just seda siinne kõrvitsa-kitsejuustu kombinatsioon pakubki. Krõbe salvei on kõrvitsaga justkui kokku loodud!

Põhi:

75 g rukkijahu 

100 g nisujahu

1 tl soola

110 g võid

1 muna

Täidis:

450 g kooritud ja pehmeks küpsetatud kõrvitsat

1 tl soola

100 g pehmet kitsejuustu

10 musta oliivi

mõni hakitud salveileht või muid ürte

Serveerimiseks:

1 sl võid

10 salveilehte

veidi soolahelbeid

Segage omavahel mõlemad jahud ja sool. Lisage külmad võitükid, muna ja 1–2 sl külma vett. Segage kiirelt kõik ühtlaseks tainaks ja mätsige toidukile sisse. Hoidke 30 minutit külmkapis. Tampige küpsetatud kõrvits pudruks ja maitsestage natukese soolaga. Lisage ka mõned hakitud salveilehed või muid ürte. 

Puistake lauale veidi jahu ja rullige tainas lahti umbes 30 cm läbimõõduga kettaks. Jälgige, et taina all piisavalt jahu oleks ja laua külge kinni ei jääks. Määrige kõrvitsamöks tainale nii, et umbes 5 cm jääks äärtest katmata. Lisage ka kitsejuustutükid ja kividest puhastatud oliivid. Tõstke täidisega katmata jäänud tainaosa täidise peale kokku. Määrige ääred lahtilöödud munaga. Küpsetage 180kraadises ahjus 30–40 minutit, kuni pirukas on kuldne ja krõbe. Kuumutage pannil või ja praadige salveilehti minut aega. Serveerides sättige praetud salveilehed pirukale. Puistake peale soolahelbed ja nautige.

Rukkijahu pole käepärast?

Asendage see samas koguses nisujahuga.

Kõrvitsa-seemnesai

Foto: Merilin Siimpoeg

1 saiapäts

Imehea kodune sai, mis tänu kõrvitsale on mõnusalt pehme ja mahlane ning värvilt ägedalt kollane. 

400 g jahu

1,5 tl soola

2 tl suhkrut

2 tl kuivpärmi

50 g seemnesegu

2 sl õli

200 g kõrvitsapüreed

Määrimiseks:

õli või võid

Peale:

1 sl oliiviõli

2 sl seemnesegu

Segage omavahel jahu, sool, suhkur, pärm ja seemnesegu. Lisage kuivainetele 200 ml toasooja vett, õli ja kõrvitsapüree. Segage kõik kokku ja sõtkuge saiatainast umbes 5 minutit. Jätke tainas kaussi ja laske soojas kohas puhta rätiku all umbes tund aega kerkida. Määrige leivavorm õli või võiga. Tõstke sai vormi, määrige pealt õliga, puistake üle seemnetega ja küpsetage 190kraadises ahjus 35 minutit.

Kõrvitsapüree asemikud

Võite kasutada ka hoopis peedi-, porgandi- vm köögiviljapüreed.

Lihtne kõrvitsapasta päikesekuivatatud tomatitega

Foto: Merilin Siimpoeg

3 portsjonit

Kreemja sügisvärvilise pasta sisse võite soovi korral lisada ka kana või tuunikala.

400 g kooritud kõrvitsat

õli

1 sibul

3 küüslauguküünt

soola

rosmariini

250 ml toidukoort

pool purki päikesekuivatatud tomateid

100 g Cheddari vm riivitud juustu

250 g spagette

pipart

Praadimiseks:

õli

Tükeldage kõrvits väikesteks tükkideks. Asetage küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Piserdage kergelt õliga üle ja röstige 180kraadises ahjus 20 minutit, kuni on pehme. Hakkige sibul ja küüslauk väikesteks tükkideks. Kuumutage pannil õli, lisage sibulatükid ja praadige mõni minut. Nüüd lisage ka küüslauk ja praadige sibula-küüslaugusegu veel paar minutit. Tõstke pannile ka röstitud kõrvits, lisage sool ja rosmariin. Kallake pannile koor ja laske kergelt podisema minna. Nüüd lisage hakitud päikesekuivatatud tomatid ja juust, segage läbi.

Vahepeal keetke pasta pakendil oleva juhise järgi nii, et see jääks al dente. Kurnake ja jätke tassitäis pasta keeduvett alles kastme jaoks. Segage pasta kastme sisse, lisage vajadusel veel pastakeeduvett. Maitsestage soola ja pipraga. Serveerige kohe.

Päikesekuivatatud tomat pole just lemmik?

Kasutage kirsstomateid!