MAAILMA KÖÖK. KREEKA
Hullult hea hernemääre
Ragne Värk, 25.10.2024
Oled sa kunagi nii rikkalikku leiva- või saiakatet proovinud? Kui ei, tee seda kindlasti – mõnus määre valmib vaid mõne põhikomponendi koostöös.
- 250 g kollaseid kuivatatud hernepoolikuid
- 6 dl vett
- 0,5 sibulat
- 2 küüslauguküünt
- 1 sibulavars
- 1 dl oliiviõli
- 1 tl soola
- serveerimiseks meelepäraseid lisandeid
Pane herned sõelale ja loputa korralikult voolava vee all. Kalla potti 6 dl vett, lisa herned. Lase keema tõusta ja hoia keskmisel tulel. Eemalda hoolikalt pinnale kerkiv vaht. Pane juurde tükeldatud roheline sibul ja tavaline sibul ning küüslauguküüned. Keeda, kuni herned on pehmed. Tõsta segu kannmikserisse, lisa oliiviõli ja sool ning püreesta ühtlaseks. Lisa vajadusel vett, et saaksid siidiselt pehme ja pigem vedelama segu. Maitsesta. Laota määre alusele, kaunista meelepäraste lisanditega ja serveeri koos lameleiva või saiaga.
Mis see on?
Kreeka köögi traditsiooniline roog fava valmib purustatud hernestest, üldjuhul just kollastest.
Vanasti peeti seda vaeste toiduks, sest vajalikud komponendid olid odavad ja lihtsasti kättesaadavad.
Omamoodi mitmekülgne supertoit sobib suurepäraselt määrdeks, kastmeks ning lisandiks salatitesse ja munaroogadesse.
Söö soojalt või külmalt ja kasuta sarnaselt hummusega.
Millega serveerida? Kuidas säilitada?
Serveeri kõrvale kindlasti lameleiba või muud saialist. Nirista üle oliiviõliga. Lisa poolitatud (kirss)tomateid, kappareid, musta pipart ja muud meelepärast.
Parim äsja valminult, kuid säilib külmkapis ilusti paar päeva. Valmistades jälgi, et konsistents jääks pigem vedelam, sest seistes muutub määre silmanähtavalt tihkemaks. Serveerimisel sega uuesti läbi ning lisa sobiva tekstuuri saavutamiseks oliiviõli ja vett.
Nii saab ka!
Selle retsepti puhul kasutasime poolitatud kollaseid herneid. Soovi korral kasuta terveid, kuid pea meeles, et poolitatud herneste puhul on valmimisaeg oluliselt lühem.
Määret maitseainetega rikastades saad täiesti uutmoodi tulemuse. Lisa ürte: peterselli, tilli või tüümiani. Samuti täiusta enne püreestamist tsitruskoore, köömnete, kurkumi või tšilliga. Timmi mekki veidikese laimi- või sidrunimahlaga.
Soovitused ja nipid:
Keetmise ajal sega aeg-ajalt kindlasti.
Sibulaid pole vaja piinlikult peeneks hakkida. Piisab sektoritest, sest hiljem püreestad niikuinii kogu massi ühtlaseks.
Vali kindlasti hea ja kvaliteetne oliiviõli – selle maitse jääb lõpptulemusena tunda.
Asenda tavaline sibul sama koguse punase sibulaga, et saada pisut magusust.
Sisaldab rohkelt kasulikku valku ja kiudaineid.