MAAILMA KÖÖK. JAAPAN
Mitmekihiline omlett
Margus Kalam, 31.10.2024
Oled sa kunagi proovinud omletti, mis näeb välja nagu rullbiskviit, aga maitseb nagu üks tipprestorani vääriline munaroog? Kui ei, siis on viimane aeg selle valmistamine ise ette võtta ning tuua vaheldust harjumuspärasele hommikusöögile!
- 4 muna
- toiduõli
- 1 sl külma vett
- 2 tl dashi-pulbrit
- 1 tl sojakastet või selle asemel 3 tl dashi-puljongit
- serveerimiseks maitserohelist
Klopi munad lahti. Lahusta dashi-pulber külmas vees (või kasuta selle asemel dashi-puljongit) ja sojakastmes ning sega munaga kokku.
Pane pann tulele, lisa pannile tilk toiduõli ja hõõru paberiga ühtlaselt laiali.
Vala ¼ omletisegust pannile ja kalluta selliselt, et vedelik kataks ühtlaselt kogu panni. Küpseta nii kaua, kuni muna pole enam pealt vedel, siis hakka omletti ettevaatlikult ühest otsast laia pannilabida abil rullima. Kui rull on teises panniservas koos, nihuta see algusesse tagasi.
Puhasta panniservad kinni kuivanud munatükkidest, vajadusel puhasta ka vaba pannipind ja õlita seda taas paberiga. Vala sinna teine osa omletisegu ja lase sel veidi küpseda. Rulli muna taas ühest panniotsas teise, kuni uus kiht on eelmise kihi ümber.
Tee sedasi neli korda, kuni omletisegu on otsas. Vajuta veel pannilabidaga suure rulli peale, et see jääks tihkem ja küpseks veidi edasi. Keera rullil teine pool ja vajuta veel kord pannilabidaga.
Tõsta omlett lõikelauale ja viiluta paarisentimeetristeks viiludeks nagu rullbiskviit või suši ning serveeri koos maitserohelisega.
Mis see on?
Tamagoyaki on Jaapani köögi klassikaline roog, mis originaalis sisaldab ainult kahte koostisainet – mune ja sojakastet. Tavalisest omletist erineb see kihilise struktuuri poolest. Seda täiendatakse sageli erinevate vürtside ja maitseainetega.
Retseptis kasutatud dashi-puljong on tõusva päikese maa köögis oluline komponent, mida kasutatakse paljude roogade puhul. See on väärtuslik maitsetugevdaja, tänu millele pole tarvis kasutada nii palju suhkrut ja soola. Dashi’t kasutatakse seal isegi vee asemel, sest see annab toitudele eriliselt hõrgu umamise lisamaitse.
Millega serveerida? Kuidas säilitada?
Serveeri kõrvale maitserohelist.
Parim on äsja valminult, kuid võid süüa ka külmalt. Säilitamiseks ei sobi.
Nii saab ka!
Kõige õigem on selle toidu jaoks kasutada spetsiaalset tamagoyaki-panni. Muidugi saab omlett valmis ka ümara eestimaise panni peal, aga sel juhul tuleb ümaraks valgunud omleti ülemine ja alumine serv veidi sissepoole voltida, et moodustuks lai nelinurkne riba ühest panniservast teise.
Soovitused ja nipid:
Kui jaapanipärase omleti rullimine tundub keeruline, leia Youtube’ist selle tegevuse kohta videoid.
Kui dashi-pulbrit ja sojakastet pole käepärast, võid rullides kihilise struktuuri anda ka klassikalisele omletisegule.
Dashi-pulbrit ja -puljongit saad osta veebipoest Umami.ee.
Toiduõli vali selline, mis klapib sinu maitse-eelistustega.
Kõrvale võid pakkuda ka meelepäraseid kastmeid või näiteks sinki.
Sisaldab rohkelt kasulikke valke.
Too kööki Aasia hõngu
Selle retsepti leiad Margus Kalami raamatust „Minu Aasia kokaraamat“, mis on silmi avardav sissevaade tolle piirkonna kööki, andes ülevaate nii riikide kaupa kasutatavatest maitseainesegudest, kastmetest, riisidest ja jookidest kui ka levinuimatest toitudest. Kogumikku on valitud retseptid, mille järgi kokates ei pea end tundideks pliidi külge aheldama. Retsepte rikastavad kasulikud näpunäited ja soovitused ühe või teise koostisosa asendamiseks.
Hind 20.00, Petroneprint.ee