MAAILMA KÖÖK. SAAREMAA
Lihtne ja toitev pannileib
Külli Lindau, 09.11.2024
Nutikas kokk kasutab ära kõik toidujäägid. Üks võimalus selleks on küpsetada jahedatesse õhtutesse soojust lisavat pannileiba, millest saab kõhu täis kogu pere. Mis kõige parem – sellega saab hakkama igaüks!
Mis see on?
- 2 kg toorest kartulit (kooritud)
- 1 suur sibul
- 500 g suitsupõseliha
- 4 dl jahu
- 2 muna
- 1 tl soola
Riivi kartul peene riiviga või aja läbi hakklihamasina. Tükelda sibul ja suitsupõseliha.
Sega kõik retsepti koostisained omavahel kausis kokku nii, et tainas jääks pigem paksem. Vajadusel lisa veidi jahu.
Vala tainas küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ning aja see ühtlaselt laiali.
Küpseta eelsoojendatud ahjus 200 kraadi juures umbes 1–1,5 tundi või nii kaua, kuni pannileib on pealt krõbedalt pruun ning üleni küpsenud.
Pannileib on Lääne-Saaremaa traditsiooniline roog. 1940. aastatel peeti seda vaese inimese toiduks, sest seda tehti kõigest kättesaadavast. Nüüd jõuab pannileib üha sagedamini ka pidulaudadele.
Algselt küpsetati seda talvisel ajal laupäevaõhtuti söömiseks pärast sauna – leib pandi ahju ja saunast tulles oli söök valmis.
Igas peres tehti pannileiba omal moel lähtuvalt pere toitumisharjumustest. See oli ka roog, milles sai allesjäänud toidu viimse raasuni ära tarvitada – tainasse võid tänapäevalgi segada kõik, mis külmkappi seisma jäänud.
Millega serveerida? Kuidas säilitada?
Pannileiba söödi tavaliselt soojalt ja rüübati sellele kõrvale külma piima või köömneteed. Aga lisandiks passivad suurepäraselt ka kõikvõimalikud värsked salatid, hapu- või marineeritud kurk ning kõrvits. Kõrvale võid pakkuda ka erinevaid hapukoore või majoneesikastmeid.
Säilib jahedas paar päeva, on maitsev ka külmalt. Pakub hõrgu maitseelamuse ka külmlaual näksidena või õllekõrvasena serveerituna. Aga järgmisel päeval võid pannileiba ka hommikusöögiks praadida.
Nii saab ka!
Kuigi algupäraselt valmistatakse pannileiba toorest kartulist, võid seda katsetada ka keedukartuliga.
Taimetoitlased võivad liha asendada näiteks seentega.
Pannileiva tainasse võid segada kõike, mida hing ihkab. Maitsev on näiteks, kui panna liha ja seeni pooleks, või riivida juurde hoopis peeti või porgandit.
Võid kasutada nisujahu, aga katsetada ka odra-, rukki- või mõne muu meelepärase jahu või jahuseguga.
Suitsupõse asemel sobib tainasse suurepäraselt ka soolaliha. Prae see enne läbi ja ära seda kasutades tainale soola lisa.
Algupäraselt tehti pannileiba munata, ent just muna seob kõik koostisained ilusti kokku.
Soovitused ja nipid:
Kui toores kartul on liiga tärklisene, vala enne ülejäänud koostisainete lisamist riivitud kartulilt vedelikku vähemaks või nõruta massi sõelal.
Pannileiva paksus sõltub panni suurusest. Kui soovid paksemat pannileiba, vali kõrgemate äärtega pann. Sel juhul on küpsemisaeg pikem ning küpsetamise kestel keera vahepeal kuumus madalamaks.
Näksimiseks sobib pigem õhuke pannileib, tõhusamaks toidukorraks paksem.
Pannileiva küpsusastet saad proovida tikuga.
Saaremaa, Muhu ja Ruhnu kannavad 2025. aasta lõpuni Eesti toidupiirkonna tiitlit. Lisainfot sealsete maitseelamuste kohta leiad veebilehelt Saartemaitsed.ee.