MAAILMA KÖÖK. LEEDU
Toitvad tsepeliinid
Ragne Värk, 13.11.2024
Suured lihatäidisega kartuliklimbid on Leedu köögi üks iseloomulikumaid roogasid. Nendes on kartulitaina sisse peidetud omajagu maitsvat hakkliha ja just see teeb klimpidest toitva lõuna- või õhtusöögi, mis meeldib kogu perele.
- 10 suuremat kartulit
- soola
- 2 sl kartuli- või maisitärklist
- 1–2 sl nisujahu
- 300–350 g hakkliha
- 1 sibul
- 1 väiksem muna
- soola, pipart
Koori kartulid ja keeda 2 kartulit soolaga maitsestatud vees pehmeks. Nõruta ja riivi need peene riiviga. Ülejäänud kartulid riivi toorelt peene riivipoolega. Tõsta riivitud kartulisegu marlile ja pigista hoolikalt üleliigne vedelik teise kaussi. Jäta nõrutamisvedelik umbes 5 minutiks seisma, et tärklis kausi põhja eralduks. Vala üleliigne nõrutamisvedelik ära nii, et kausi põhja jääks alles vaid sinna sadestunud tärklis. Tõsta toorelt riivitud kartul sellesse ja sega. Seejärel lisa keedukartulimass, maisitärklis, 1 tl soola ja nisujahu. Sega, kuni saad ühtlase taina.
Täidise valmistamiseks haki sibul hästi peeneks ja prae pannil kergelt läbi. Sega ülejäänud komponentidega, maitsesta soola ja pipraga.
Jaga kartulitäidis kaheksaks palliks. Võta üks pallike ja suru see käte abil lamedamaks. Tõsta keskele hakklihatäidist ja paki see kartuliümbrisesse. Silu kätega ühtlaseks piklikuks klimbiks. Toimi samamoodi ka ülejäänutega. Lase soolaga maitsestatud vesi potis keema. Lisa klimbid keeduvette ja keeda klimpe umbes 20 minutit. Nõruta ja serveer
Toitev!
Mis see on?
Tsepeliinid on Leedu köögist pärit lihatäidisega kartuliklimbid, mida serveeritakse harikult peekoni-hapukoorekastmega pearoaks. Leedu keeles on nende nimetuseks cepelinai. Oma olemuselt on need nagu maitsvad pirukad, millel ümber maitserohke kartulitainas.
Kartuliklimbid on parimad kohe peale valmistamist, kuna keetes muutub kartuliümbris pehmeks ja kohevaks.
Tsepeliinid on nii kogukad, sest olid algselt mõeldud näljaste töömeeste toitmiseks ja ka külmade talvede üleelamiseks. Öeldakse, et need kartuliklimbid said oma nime Graff von Zeppelini järgi, kuna näevad välja nagu tema leiutatud õhulaev.
Millega serveerida? Kuidas säilitada?
Tsepeliinid serveeritakse harilikult peekoni-hapukoorekastmega. Selle valmistamiseks tükelda väikesteks tükkideks 200 g (suitsu)peekonit ning üks sibul. Kuumuta pannil veidi õli ja tõsta sibulatükid sellesse küpsema. Paari minuti pärast lisa peekonitükid ja kuumuta seni, kuni sibul muutub pehmeks. Tõsta pann tulelt ja sega juurde 250 g hapukoort. Maitsesta segu korralikult soola ja pipraga. Kui kaste tundub liialt paks, lisa pisut piima, et see vedelamaks muutuks.
Küpsetamata ehk tooreid kartuliklimpe võid edukalt külmutada. Raputa neile peale pisut nisujahu ning tõsta need sügavkülma ühekordse kihina. Kui klimbid on sügavkülmunud, saad need tõsta säilituskarpi. Eelnev ühe kihina külmutamine on vajalik, et need ei kleepuks üksteise külge.
Nii saab ka! Hea teada!
Kuigi traditsioonilised tsepeliinid on ikka hakklihatäidisega, saab tegelikult kartuliklimpide sisse panna pea kõike, mida hing ihkab. Tegelikult ongi väga populaarne pakkuda toidukohtades erinevate täidistega tsepeliine, olgu siis kartuli sisse pakitud kodujuustu, seeni, sinki, kala või hoopis midagi muud.
Kui soovid neid teha hakklihaga, proovi sea- või veisehakkliha asemel ka kanahakkliha. Selle tekstuur ei vaja täiendavalt sidumiseks muna.
Öeldakse, et kartuliklimpide valmistamine on nagu makroonitegu – selle peab selgeks õppima. Kõige keerulisem on ehk kartulitaina valmistamine, mis võib keetes lihtsasti täidise küljest lihtsalt eemalduda. Selle vältimiseks on soovitav lisada kartulitainasse täiendavalt tärklist ja pisut ka nisujahu, mis kogu segu koos hoiab. Soovi korral võid lisada kartulisegusse ka umbes 0,5 lahtiklopitud muna – nii on veelgi suurem tõenäosus, et kartulisegu koos püsib.