MAAILMA KÖÖK. PRANTSUSMAA

Nizza salat

Ragne Värk, 05.03.2025

Värske, värviline ja taljesõbralik salat on loodud rõõmusõnumit kuulutama – kelmikas kevad pole enam mägede taga!

Valmistamise aeg
30 minutit
Kogus
4 portsjonit
  1. 150 g rohelisi ube
  2. 400 g kartuleid
  3. 150 g kirsstomateid
  4. 150 g kurke
  5. paari suurt peotäit salatilehti
  6. 50 g oliive
  7. 1 tuunikalakonservi õlis
  8. 3-4 keedetud muna
  9. 0,5 punast sibulat soovi korral
  10. soola, pipart
Kaste:
  1. 3 sl oliiviõli
  2. 2 tl sidrunist pressitud mahla
  3. 1 tl magusat sinepit
  4. 1–2 tl mett
  5. 1 küüslauguküünt
  6. soola, pipart
  1. Keeda ube kergelt soolaga maitsestatud vees. Nõruta ja prae võis läbi, maitsesta soola-pipraga. Puhasta ja tükelda kartulid ning keeda pehmeks soolaga maitsestatud vees. Nõruta ja prae pannil kuldseks. Poolita kirsstomatid, viiluta kurgid.

  2. Laota salatilehed alusele ning tõsta peale oad, kartulid, oliivid, kirsstomatid ja kurgid. Jaota laiali tuunikala ja sektoriteks lõigatud munad. Puista seltsiks õhukesi sibulaviile, kui otsustad neid kasutada. Maitsesta soola-pipraga. Sega kastmeained, maitsesta. Nirista salatile.

  3. Valmista peolaua ehteks.

Mis see on?

Nizza salati ehk teisisõnu salade niçoise’i sünnikoht on Lõuna-Prantsusmaal. Kaugemas minevikus elatuti selles piirkonnas kalapüügist ja oliivide kasvatamisest ning sestap peegelduvadki roas kohalikud toidutraditsioonid.

Koostisosad võivad küll varieeruda, kuid põhikomponendid on alati kala, köögiviljad ja munad.

Algselt oli salat märksa lihtsam ning koosnes üksnes värsketest köögiviljadest (tomatid, sibul, paprika, oliivid, küüslauk), kodusest majapidamisest pärit munadest ning kalurite võrku jäänud väikestest kaladest. Lihtsates kalurikülades peeti seda pigem lihttööliste eineks.

1920ndatel imbus toidukultuuri rohkem rahvusvahelisi mõjutusi, mis tõi ka sellesse salatisse uusi tuuli. Alates 20. sajandi algusest võeti kasutusele ka rohelised oad ja kartulid, mis tänapäeval on siiski tavapärased.

Ühe populaarsema legendi põhjal aitasid salati menukust tõsta nimekad kokad ja hotellipidajad César Ritz ja Auguste Escoffier. Just need mehed tõstsid selle väga kiiresti rahvusvahelisele tasemele.

Nizzas ja selle ümbruses korraldatakse igal aastal mitmesuguseid toidufestivale, kus pühendutakse kohaliku toidu, sealhulgas kuulsa salati ülistamisele.

Foto: Ragne Värk

Millega serveerida? Kuidas säilitada?

Tänapäeval on salat omistanud klassiku staatuse ning eri versioone leiad kõikjalt maailmast. Igal kokal on oma lähenemisnurk, kuid kõige olulisem on värskus ja koostisosade kvaliteet. Seetõttu paku seda alati kohe peale valmimist.

Nii saab ka!

Hapukasmagus kaste timmi täpselt selliseks, nagu sulle meeldib. Lisaks oliiviõlile pane sinna veidi äädikat või sidrunimahla ja sinepit, kõrvuti soola ja pipraga veel küüslauku ja ürte. Kui tahad, lisa rohkem hapukust, magusust või soolakust.

Antud retseptis on kastmeks antud soovituslikud kogused, kuid lõpptulemus valmigu kindlasti valmistaja enda maitse järgi.

Soovitused ja nipid

  • Värske kartuli hooajal kasuta kindlasti pisikesi värskeid mugulaid. Keeda koos koorega ja prae pannil kergelt läbi.

  • Maitse täiendamiseks lisatakse tihti veel kalamarja või anšooviseid.